Kiedy w trakcie pracy z klientem nad zmianą zawodową dochodzimy do punktu, w którym zaczynam rozmowę o talentach i zadaję pytanie: Co jest Twoim talentem, najczęściej widzę przeogromne zdziwienie malujące się na twarzy osoby, z którą rozmawiam. Talentem? Ja nie mam jakiś szczególnych talentów. Nie jestem osobą wybitnie uzdolnioną, nie gram na żadnym instrumencie, nie śpiewam, nie jestem sportowcem czy aktorką. Jestem taka przeciętna, normalna taka jestem -słyszę.
Pytam więc dalej: Jak definiujesz słowo „talent”? I tu najczęściej padają różne wersje słownikowych definicji talentu. Według Słownika Języka Polskiego PWN np.: talent to „niezwykła, nieprzeciętna zdolność twórcza, wybitne uzdolnienie do czegoś”. I tak oto wpadamy w pułapkę myślenia, że jeśli nie mamy jakiegoś niezwykłego, ponadprzeciętnego talentu, muzycznego, literackiego, sportowego, językowego czy matematycznego, albo takiego, z którym można by wystąpić w programie „Mam talent” np. talentu iluzjonisty, to żadnego już talentu nie mamy. No, na szczęcie, to nie do końca jest prawdą.
W kontekście pracy nad zmianą zawodową i rozpoznaniem w jakim zawodzie, czy na jakim stanowisku i w jakim obszarze biznesowym odnajdziemy się najlepiej, kluczowe jest odnalezienie zestawu tzw. „zwykłych” umiejętności, choć ja dalej nazywam je talentami, które w pracy, czy poza nią umiemy robić najlepiej. Mogą tą być np.: „dar ogarniania chaosu” czyli talent do porządkowania czy organizowania przestrzeni czy procesów, może to być np.: talent do budowania i utrzymywania relacji z klientami czy talent do generowania pomysłów na rozwiązanie problemu. Przykłady można by mnożyć, ale myślę, że wiesz już o co mi chodzi.
Może cię dziwić jednak, że nazywam te umiejętności talentami. Mianem talentów określam te umiejętności z Twojego zestawu umiejętności, które wykonujesz niemalże bez wysiłku, których uczysz się najszybciej i najbardziej lubisz je wykonywać. Talenty to właśnie te umiejętności, które sprawiają Ci najwięcej frajdy, które są wyzwaniem, z którym chętnie się mierzysz, a kiedy je wykonujesz to zapominasz o całym świecie. Twoje talenty to te czynności, które wykonujesz z pasją i które dają Ci poczucie sensu, szczęścia i spełnienia. Powinnaś dbać o to, by tego rodzaju czynności było w Twoim życiu jak najwięcej.
Moja definicja talentu jest nieco inna niż ta słownikowa. Uważam bowiem, że każdy z nas rodzi się z zestawem talentów i do nas należy rozwijanie i jak najlepsze wykorzystanie swoich talentów do rozwoju własnego i dla dobra innych ludzi po to, aby świat stawał się lepszym miejscem do życia dla nas ale i dla przyszłych pokoleń.
W ciągu życia nabywamy różne umiejętności, najpierw w szkole, a potem wykonując zadania w pracy. Niektóre są przez naszych współpracowników, rodzinę czy przyjaciół określane jako nasze mocne strony. Słyszymy, że np. „Twoją mocną stroną jest Halinko umiejętność współpracy w zespole, na Tobie zawsze można polegać, Ty umiesz wszystko załatwić.”
Kłopot w tym, że nie wszystkie nasze mocne strony chcemy zawsze wykorzystywać w pracy. To, że jestem bardzo dobrym rekruterem i potrafię znaleźć odpowiednią osobę na dane stanowisko nie oznacza, że w pracy chciałabym się zajmować jedynie rekrutacją. O nie!
Jak więc rozpoznać co jest naszym talentem a co „tylko” mocną stroną?
Kiedy stajemy się w czym dobrzy w pracy to inni, np. nasi przełożeni, nagle dają nam coraz więcej podobnych zadań. Paradoksalnie, często, my sami sięgamy po tego typu zadania bo wiemy, że zrobimy je najlepiej, a przecież zależy nam na pochwale szefa. I tak koło się zamyka, robimy czynności, w których stajemy się najlepsi, a one wcale nie sprawiają nam takiej wielkiej radości.
Wykorzystywanie naszych talentów to skupianie się na takich czynnościach, które spełniają dwa warunki:
- kiedy je wykonujemy dają nam poczucie szczęścia, uwielbiamy je robić, choć czasem mogą być trudne oraz
- dzięki temu, że je wykonujemy, że świat staje się lepszy, a my mamy poczucie sensu i spełnienia.
Zapraszam Cię teraz do autorefleksji i znalezienia swojego zestawu talentów. Jeśli chciałabyś abym Ci w tym pomogła – zapisz się na bezpłatną konsultację i dowiedz się jak możemy razem współpracować.